Kas ir UDHS?
Lai labāk izprastu kādu fenomenu, kā slimība vai traucējumi, tas ir jānovēro, jāpēta, jādefinē. Lai gan varētu šķist, ka UDHS ir mūsdienu slimība, kas saistāma ar viedtālruņiem, vecāku maigāku audzināšanu vai izlutināšanu, demokrātiskāku dzīvesveidu utt. Tomēr pētot šos attīstības traucējumus, arvien vairāk tiek gūta pārliecība, ka tie ir iedzimti, pārmantojami, iegūstami dzīves laikā. Bet galvenais secinājums, ka tie nav parādījušies pēkšņi. Pirmās liecības atrodamas jau vairāk kā 400.g.p.m.ē.
Kas ir UDHS?
Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (UDHS) ir viens no biežākajiem sastopamajiem garīgajiem traucējumiem. Tas skar 5–8% bērnu, galvenokārt zēnus, un bieži ilgst līdz pieauguša cilvēka vecumam. UDHS ietekmē bērna mācīšanās procesu un ikdienas sadzīvi. Tiek izšķirti trīs galvenie ietekmes aspekti:
*neuzmanība – nespēja noturēt uzmanību, koncentrēties
*hiperaktivitāte – pārmērīga kustība, kas nav piemērota konkrētajā vidē, vai pārmērīga mazāku kustību (it īpaši ar kājām vai rokām) veikšana, kas nereti liecina par nervozitāti vai nepacietību, sišana vai pirkstiem pret virsmu vai runāšana (kad ir jāievēro klusums)
*impulsivitāte – rīkošanās ātri, bez domāšanas un veidā, kam var būt liels kaitējuma potenciāls (arī veselībai)
Biežākās UDHS pazīmes un simptomi
Sindroma novērojamie simptomi neizpaužas vienādi visiem bērniem. Stāvoklis var svārstīties no vājas uzmanības līdz hiperaktivitātei un impulsivitātei vai abu apvienojumam. Simptomi dažreiz var izpausties arī bērniem, kuriem netiek novērots UDHS stāvoklis. Bērniem, kuriem ir UDHS, simptomi ir novērojami bieži, smagākā stāvoklī un rada problēmas ikdienas sadzīvē
UDHS ārstēšana
UDHS nevar tikt izārstēts pilnībā novēršot tā simptomus, taču ārstēšana var palīdzēt kontrolēt simptomus un uzlabot bērna ikdienas dzīvi. Ārstēšanas plānu nosaka speciālists un, lai gūtu labāku rezultātu, plāna izpildei ir nepieciešama laba komunikācija un komandas darbs starp ārstiem, vecākiem un skolas skolotājiem.
Vairāk avotos:
https://eveselibaspunkts.lv/lv/Article/Read/uzmanibas-deficita-un-hiperaktivitates-sindroms
https://www.facebook.com/profile.php?id=100084225108311